چرا لینوکس ؟

linux-distributions
اگر پاسخ خود را در یک کلمه می خواهید باید بگویم که با توجه به دلایل زیر Linux هزار برابر از Windows بهتر و کارآمد تر است.

حتما پیش خودتان می پرسید پس اگر لینوکس بهتره چرا بیش از هفتاد درصد کامپیوتر ها با ویندوز کار می کنند. در ویندوز قابلیتی به عنوان (SOS/) وجود دارد که از کل اطلاعات شما یک نسخه برای سازمان امنیتی دولت ایالات متحده امریکا گزارش می کند و این از سیاست های دولت این کشور است که از ویندور بسیار پشتیبانی کرده و تبلیغات وسیع در این زمینه کرده است تا بسیاری از مردم به این سمت سرازیر شوند. کمپانی ماکروسافت پس از فاش شدن این قضیه به جرم فراهم کردن ابزاری جهت سرقت اطلاعات محرمانه مردم متحمل پرداخت جریمه بسیار سنگینی نیز شد چرا که شاکیان از کشورهای خارجی بودند و اکنون هم بیم آن می رود که این کمپانی با در اختیار داشتن شیوه های فوق تخصصی برنامه نویسی در ورژن های جدید خود (ویندوز 7 ) از این مسئله سود کلان می برد. اساسا لینوکس به همین دلایل در مقابل ویندوز ساخته شد که توجه همگان را جلب کند اما در مقابل عادت مردم شکست خورد.

بهتر قابلیت هایی که لینوکس در مقابل ویندوز دارد بپردازیم که اصلا زمین تا آسمان تفاوت بین این دو وجود دارد اما همانطور که گفته شد در حال حاضر در برابر عادت مردم شکست خورده است.

مزیت های لینوکس در مقابل ویندوز:
1) لینوکس مشکل ویروسی شدن ندارد. نه اینکه ویروسی برای لینوکس ساخته نشده باشد بلکه این به دلیل ایمنی بسیار  بالای آن است و مانند ویندوز نیست که پس از نصب آن ضروری باشد یک Antivirus یا Internet Security روی سیستم نصب شود. محیط ویندوز به مراتب مستعد تر برای ویروسی شدن است.

2) در ویندوز به دلیل نصب نرم افزار ها و پاک کردن آن ها و همچنین تغییر و تحولات این چنینی سیستم از چیدمان اصلی خود  خارج می شود برای همین است که سیستم دارای Disk Defragmenter است که بتواند به چیدمان از هم پاشیده سر و سامانی دهد تا سرعت دسترسی به مطالب افزایش یابد ، اما در لینوکس یک سیستم خود چیدمانی تعبیه شده است که داده ها را روی دیسک می نویسد و سرعت فراخوانی اطلاعات به مراتب بیشتر خواهد بود.

3) در لینوکس هسته سیستم Kernel Linux است و عملکرد جداگانه از محیط گرافیکی و نرم افزارها دارد در نتیجه هنگ کردن یک برنامه (Crashing) باعث هنگ کردن کل سیستم نمی شود در حالیکه در ویندوز به دلیل برخوردار بودن از سیستم یکپارچگی ، هنگ یک عامل مانند Internet Explorer ممکن است شما را حتی وادار به Restart کند. اما در لینوکس فقط کافیست همان برنامه ای که هنگ کرده Restart شود. این قابلیت در لینوکس تعبیه شده است.

4) هر بار که ویندوز جدید نصب می کنید لازم است کلی نرم افزارهای مورد نیاز خود را نصب کنید و همچنین همه سخت افزار های موجود در کامپیوتر خود را از طریق Driver به ویندوز معرفی کنید در حالیکه لینوکس در خود قابلیتی دارد که تمامی سخت افزار ها را می شناسد و نیازی به Driver نیست. همچنین در لینوکس به صورت پیش فرض نرم افزارهای بسیار پیشرفته ای موجود است که در ویندوز چنین نیست. مثلا در ویندوز به صورت پیش فرض برای تایپ کردن ، Notepad را در اختیار شما قرار داده است. آیا این نرم افزار برای رفع نیازی های Type کافیست؟ مثلا شما برای باز کردن فایل های PDF در ویندوز نیاز به نصب نرم افزار Adobe Acrobat Reader دارید در حالیکه در لینوکس بدون نیاز به هیچ نرم افزاری می توانید اسناد PDF را به راحتی باز کنید. از هم اینها مهمتر این که لینوکس مانند ویندوز نیازی به نصب کردن ندارد.

5) لینوکس قابلیت خواندن بیش از 100 نوع از سیستم فایل ها را دارد در حالیکه ویندوز دو یا سه فایل سیستم آن هم از سیستم فایل های خودش را می خواند.

6) ویندوز فقط می تواند در پارتیشنی که Primary است نصب شود اما لینوکس در پارتیشن های Logical نیز نصب می شود.

7) لینوکس را می توان بر روی یک تلفن همراه تا یک ابر کامپیوتر نصب نمود. لینوکس در راه اندازی برنامه های حساس یک هواپیما نیز کاربرد اساسی  دارد.

8) Bug ها یا خطاهای  لینوکس به مراتب کمتر از ویندوز است و دلیل پایداری آن نیز همین است در حالیکه عمر مفید یک ویندوز حداکثر چهار پنج ماه است.

9) سیستم عامل لینوکس  کاملا رایگان است اما سیستم عامل ویندوز نه تنها رایگان نیست بلکه گران قیمت نیز هست.

10) لینوکس را هم می توان از درون CD بوت کرد و هم می تواند بر روی Hard نصب نمود اما ویندوز لزوما نیاز به نصب دارد.

11) لینوکس در درون خود مجازی سازی یا Built in دارد که به شما اجازه می دهد همزمان سیستم عامل های دیگری نیز داشته باشید.

12) در محیط لینوکس به شما بی شمار انتخاب گرفیکی تعلق می گیرد در حالیکه در ویندوز تنها با یک محیط گرافیکی روبرو هستید. به عبارت دیگر در لینوکس واسط های گرافیکی بی شمار هستند.

13) در ویندوز شما Internet Explorer دارید اما در لینوکس Mozilla FireFox عمل Web Browsing را با سرعت 10 برابر انجام می دهد. همچنین شما می توانید از 101 عملکرد این برنامه نسبت به Internet Explorer برخوردار شوید.

14) Pidgin و Kopete دو نرم افزار محبوب Chat در لینوکس هستند که به صورت رایگان در آن قرار دارند با همه Protocol ها سازگاری دارند.

15) برای راه اندازی Media Center در لینوکس نیازی به نرم افزار نیست اما در ویندوز شما ملزم به نصب نرم افزارهای خاص دارید.

16) محیط Desktop لینوکس سه بعدی است که کاربران در آن راحت تر می توانند کار کنند.

17) متنی که در لینوکس Copy می کنید تا ساعت ها می توانید از آن در جاهای دیگر استفاده کنید. این کار توسط نرم افزار خاصی که به طور پیش فرض در Desktop شما قرار دارد میسر است.

18) در لینوکس قابلیتی وجود دارد که با یک تصویر نمادین کوچک به شما حجم هر فایل نشان داده می شود تا متوجه بشوید چقدر از فضای شما را اشغال کرده است.

19) لینوکس های Server در خود My SQL و PostgreSQL که از ابزارهای قوی مدیریت داده ها هستند نصب دارد.

20) لینوکس از تکنولوژی Cluster بندی استفاده می کند و قابلیت محاسبات فوق پیشرفته و سنگین را دارد برای همین است که در ابر کامپیوتر ها از لینوکس به جای ویندوز استفاده می شود.

21) فایل سیستم NTFS در ویندوز حداکثر تا 16 TeraByte را پشتیبانی می کند در حالیکه لینوکس با فایل سیستم XFS تا یک میلیون TeraByte را Support می کند و همین است که باعث بالا بودن سرعت در لینوکس می شود. همچنین لینکس می تواند تا 1024 پردازنده در یک کامپیوتر را پشتیبانی کند که ویندوز از آن ناتوان است و صدها مزیت دیگر نیز وجود دارد که نیازمند داشتن اطلاعات بیشتری در شما است.

توجه داشته باشید بزرگ ترین مشکلی لینوکس که باعث شده است مورد استقبال کمتری قرار بگیرد این است که اغلب نرم افزار های مورد نیاز یک کاربر بر روی آن نصب نمی شود. زیرا کمپانی های سازنده نرم افزار ترجیح می دهند نرم افزار خود را برای قشر عموم که همان کاربران ویندوز هستند بسازند وگرنه با فروش خوبی روبرو نخواهند بود. این قضیه در مورد Driver های سخت افزاری هم متاسفانه حکمفرماست.

19 پاسخ
 1. نیما
  نیما says:

  عالی و کامل.
  لینوکس یک تجربه جدید است.
  اکثر مردم از کامپیوتر به عنوان سرگرمی و نه به خاطر کارهای حرفه ای استفاده می کنند. اگر تفکر خود را به لینوکس تغییر دهند به راحتی تقریبا ۹۹ درصد نیازهاشون رفع میشه.
  حتی در خیلی از موارد کارهای حرفه ای را نیز می توان با لینوکس انجام داد.
  مثلا کسی که از فتوشاپ استفاده میکند به راحتی میتواند نرم افزارهای معادل و کاملا قوی ای در لینوکس پیدا کند و کار با آنها را یاد بگیرد.
  اصولا مشکل ماها عمل «یاد گرفتن» است!
  من مدتیه که به اوبونتو مهاجرت کرده ام. خیلی چیزهای جالب و جدید یاد گرفته ام. دیگه عذاب وجدان غیرمجاز بودن نرم افزارها و ویروسی شدن و … را هم ندارم.

  پاسخ
 2. میلاد
  میلاد says:

  یک سال اراده کنید و از ویندوز استفاده نکنید.
  از توزیع های خوبی مثل اوبونتو یا مینت برای مهاجرت به لینوکس استفاده کنید.
  از سایت خوب ubuntu.ir کمک بگیرید
  بعد یک سال شما گنو لینوکسی میشید.
  متوجه میشید که هرچند تمام دلایل بالا درسته و این ویژگی های خوب رو لینوکس داره.اما اینها همه مزخرفات بازاریابی هستش.بعد یک سال از استفاده گنو لینوکس لذت میبرید.با اون حال میکنید.چون جذابه.دستتون برای هر تغییری بازه.
  بعد یک سال اشکال نداره که گاهی از ویندوز استفاده کنید.ولی یقین دارم دیگه اون موقع به شرطی که گنو لینوکس رو خوب یاد گرفته باشید.رغبتی برای استفاده از ویندوز ندارید

  پاسخ
  • ناصر
   ناصر says:

   من اول به صورت ازمایشی یک یا دو سال روی ماشیم مجازی کنار ویندوز داشتم اما بعد از مدتی لینوکس رو نصب کردم و باید بگم لینوکس با تمام مشکلاتش برام دلپذیرتر از ویندوز هست. کاملا با حرف شما موافقم

   پاسخ
 3. ناصر
  ناصر says:

  هر چند باید بگم خودم از لینوکس استفاده می کنم و خیلی دوست دارم مطالب بیشتری در باره اون بدونم اما بعضی از قسمت های این مطلب درست نیستند یا اینکه به صورت کلی گفته شد مثلا در مورد نیاز به نصب انواع نرم افزارها، مثلا پی دی اف ریدر، لینوکس به صورت درونی از این نوع فایل ها پشتیبانی نمی کنه (در واقع بر خلاف اون چیزی که گفته شد تعداد بسیار زیادی از فرمت ها رو پشتیبانی نمی کنه. درست مثل ویندوز) تنها تفاوتش این هست که توزیع های مبتنی بر لینوکس معمولا نرم افزارهای مورد نیاز برای نمایش این فایل ها رو چون اپن سورس هستند در خودشون دارند ( بین لینوکس و توزیع های لینوکس تفاوت هست)
  در حالی که بر عکس در بعضی توزیع ها فایل های مالتی مدیا نیاز به نصب جداگانه کدک ها لازم رو دارند که در ویندوز این طور نیست.

  در کل مطلب جالبی بود ممنون

  پاسخ
 4. فرهاد گودرزی
  فرهاد گودرزی says:

  جالب بود.
  من خودم از لینوکس استفاده میکنم. اما ای کاش مزیت های ویندوز نسبت به لینوکس رو هم ذکر می کردید. متاسفانه تبلیغات خاصی نسبت به لینوکس میشه که به نظرم زیاد درست نیست. به نظرم راحتی که کاربران عادی با ویندوز دارند هیچکاه با لینوکس ندارند. آیا تابه حال نشده که در هنگام کار با لینوکس با خود بگویید که این مشکل در ویندوز اصلا وجود نداشت.

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ، نظرتون رو در این زمینه تا حدودی قبول دارم ، هرچند این مسئله تا حدودی به عادت ها هم بر می گردد.

   پاسخ
 5. امیرمحمد
  امیرمحمد says:

  سلام دوستان
  من جدیدا عاشق لینوکس شدم و نصبش کرم(اوبونتو و deepin فک کنم)اما نمیدونم باید یا این سیستم عامل باید چی کارکنم یا به عبارتی چه کارایی میتونم بکنم خلاصه خوشحال میشم یکی منو بندزه توی دنیای آزاد و رایگان
  اگه میتونید کمک کنید
  ammi1378@gmail.com

  پاسخ
 6. سجاد
  سجاد says:

  سلام.واقعا عالی بود.2تا سوال دارم.یکی اینکه نرم افزاری نیست که بشه باهاش برنامه های ویندوزو روی لینوکس اجرا کرد؟
  دوم اینکه لطفا نسخه های مختلف لینوکس رو معرفی کنید و درباره هرکدوم توضیح بدین تا بفهمیم کدومو انتخاب کنیم بهتره.
  لطفا جواب سوالامو به ایمیلم بفرستین.متشکرم

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام،
   در مورد اجرا کردن نرم افزار های ویندوز روی لینوکس ، نرم افزاری به نام Wine وجود دارد که این قابلیت رو به شما میدهد.

   پاسخ
 7. مهدی
  مهدی says:

  با سلام
  من میخواستم بدونم از انجا که linux اپن سورس
  من میخوام یک محیط شخصی برای اون طراحی کنم
  با چه برنامه ای یا با چه ویاریشگری اینکار بکنم
  یا چه قسمت هایی ارز کد رو میتونم تغییر دهم

  پاسخ
 8. سعلی
  سعلی says:

  سلام من خیلی دوست دارم لینوکس یاد بگیرم
  لینوکس یوبانتا رو هم نصب کردم ولی نمیدونم چه طور نرم افزار های خودم رو روی اون نصب کنم مثل ویندوز نیست دو تا کلیک کنم نصب شه موندم میشه منبع خوب معرفی کنید برم بخونم ممنوننننننننننننننم

  پاسخ

تعقیب

 1. […] باید بگویم که با توجه به دلایل زیر Linux هزار برابر از by SavePass 1.1″>WINDOWS بهتر و کارآمد تر […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *