مدیریت پروژه به روش ترلو Trello

,
ترلو

ترلو

ترلو چست ؟

چند وقتی بود که برای مدیریت پروژه هام و کار های شخصی ، دنبال نرم افزاری بودم که بتونم باهاش یکم کارهامو ساماندهی و منظم کنم که به سایت ترلو رسیدم. حالا چی هست و به چه دردی میخوره الان میگم :

Trello نام اپلیکیشنی است که به منظور مدیریت‌کردن پروژه و کارها به شکلی سریع و دقیق است. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید عملیاتی همچون تعیین اعضا ،  مشخص‌کردن وظایف و زمان‌بندی هر کار را مشخص نمایید.البته من برای مدیریت کارهای شخصیم هم استفاده میکنم و خیلی برام مفید بوده.از trello حتی میتوان برای مدیریت ایده ها ی شخصی تا مدیریت شرکت های بزرگ استفاده کرد.به عبارتی ترلو به رویای مدیریت پروژه از راه دور تحقق بخشیده است.

یکی از ویژگی‌های خوب و کاربردی ترلو امکان کار‌کردن با آن با استفاده از رایانه و لپ‌تاپ از طریق مرورگر وب و همچنین از طریق اپلیکیشن‌هایی که مخصوص گوشی‌های هوشمند و تبلت هستند، می‌باشد. این ویژگی ترلو را به یکی از بهترین ابزارها برای کنترل بهتر کارها و پیش‌برد اهداف تبدیل می‌سازد.
به کمک ترلو (Trello) می‌توان پروژه‌ها را در قالب بوردها (Board) مدیریت کرد. به عنوان مثال پروژه طراحی یک وبسایت یا مدیریت برنامه های یک ماه منزل یا ایده های شخصی یک بورد است. همه فعالیت‌های مربوط به یک پروژه می‌توانند در دسته‌های مختلفی، گروه‌بندی شوند. به این دسته‌ها لیست(List) گفته می‌شود. فعالیت‌ها تحت مفهموی با نام کارت (Card) در این لیست‌ها قرار می‌گیرند.

چرا ترلو ؟

تعریف و پیکربندی پروژه در ترلو
می‌توان با توجه به پروژه، لیست‌های متفاوتی تعریف کرد. به عنوان مثال برای مدیریت برنامه های یک ماه منزل لیست‌های زیر را تعریف می‌کنیم:
– لیست کارهایی که باید انجام شود
– لیست کارهایی که در حال انجام است
– لیست کارهایی که تمام شده است

ترلو وب

ترلو وب

نمایی از Trello و برد “کار های خانه” روی مبایل :

ترلو موبایل

ترلو موبایل

برای کار های برنامه نویسی یک تیم کوچک نیز میتوان از همان 3 لیست معروف استفاده کرد :
– لیست کارهایی که باید انجام شود (To Do)
– لیست کارهایی که در حال انجام است (Doing)
– لیست کارهایی که تمام شده است (Done)

ترلو در مرورگر

ترلو در مرورگر

نمایی از Trello و برد “Team” روی مبایل :

ترلو موبایل

ترلو موبایل

یکی از ویژگی‌هایی که می‌توان بر روی کارت‌های وظیفه اضافه نمود، قابلیت افزودن توضیحات به هر کدام از وظایف می‌باشد. بنابراین می‌توانید با خیال راحت به هر عضو از گروه خود که می‌بایست وظیفه‌ای را انجام دهد، توضیحات تکمیلی را ارائه دهید.
و به همین ترتیب و مقداری پیچیده تر ، برای پروژه طراحی یک وبسایت لیست‌های زیر را تعریف می‌کنیم:
– لیست کارهایی که باید انجام شود
– لیست کارهایی که باید نیاز سنجی شود
– لیست کارهایی که در حال انجام است
– لیست کارهایی که باید توسط مشتری تایید شود
– لیست کارهایی که تمام شده است

ترلو در مرورگر

ترلو در مرورگر

در مثالی دیگر برای مدیریت و سازماندهی جلسات هیئت مدیره می‌توان لیست‌های زیر را تعریف کرد:
– جلسات پیش رو
– جلسات برگزار شده
– جلسات برگزار نشده (لغو شده)
– آرشیو جلسات – بعد از مدتی جلسات برگزار شده را آرشیو می‌کنیم

قابلیت های ترلو :

– هر کارت در ترلو می تواند به شخص خاصی اهدا شود ( بااستفاده از تگ کردن شخص روی کارت ).
– هر کارت در ترلو می تواند با لیبل ( رنگ خاصی ) برای کار خواصی مشخص شود . مثلا اهمیت زیاد فلان کارت را با رنگ قرمز نشان داد یا …
– در هر کارت می توان یک چک لیست قرار داد.
– هر کارت قابلیت داشتن لایک یا رای ( vote ) را دارد.
– برای هر کارت می توان Subscribe گذاشت  ( برای آن است که اگر تغییری در آن کارت صورت گرفت ترلو در همان لحظه به شما اطلاع دهد از طریق ایمیل یا Notification ).
– هر کارت قابلیت گزاشتن کامنت یا نظر را دارد.
– در هر کارت قابلیت گذاشتن عکس هم میباشد.
– هر بورد قابلیت شخصی بودن ( Private )  یا عمومی بودن ( Public )  را دارد.
– هر کارت امکان Card Aging را دارد . یعنی کارت هایی که مدت زیادی است دست نخورده باقی مانده اند را کمرنگ تر نشان می دهند تا از کارت های جدیدتر تفکیک شوند.
– هر بورد امکان ایجاد و اضافه کردن  Calendar  یک تقویم به بورد را دارد تا اعضای بورد بتوانند کارت های زمان بندی شده را روی تقویم مشاهده کنند.
– هر بورد قابلیت عوض کردن صفحه ی پشتش را دارد ( background )
– و قبلیت های خود دیگر …


مدیریت و پیشبرد پروژه در ترلو

دعوت افراد به بورد: بعد از تعریف پروژه توسط مدیر پروزه، افراد شرکت و مشتریان درگیر در پروزه را به بورد پروژه دعوت می‌کنیم. این افراد شامل برنامه‌نویس، گرافیست، مدیر پروژه، امور مالی و غیره است.

تعریف فعالیت‌ها: به ازای هر فعالیت اصلی در پروژه یک کارت تعریف می‌کنیم. به عنوان مثال می‌توان برای یک پروژه برنامه‌نویسی هر ماژول یک کارت باشد (کارت 1: ثبت‌نام هنرمندان، کارت 2: سیستم مدیریت کاربران و غیره). حتی می‌توان فعالیت‌های مدیریت پروزه را به عنوان کارت تعریف کرد (کارت 3: پیوست فنی قرارداد، کارت 4:

تغییرات در سیستم مدیریت کاربران و غیره).

تعریف برچسب‌ها: می‌توانید برای داشتن امکان فیلتر روی نوع فعالیت‌ها از برچسب‌ها استفاده کنید. به این ترتیب همه فعالیت‌های پروزه در کنار هم در یک بورد تعریف می‌شوند ولی دچار سردرگمی نمی‌شوید (برچسب 1: امور مربوط به گرافیک، برچسب 2: امور فنی، برچسب 3: امور مالی و غیره).
امکانات زیادی که روی همین تعاریف ساده تعبیه شده است آن را به یک ابزار قوی برای مدیریت کارهای تیمی تبدیل کرده است.

این نرم‌افزار هم‌اکنون بالغ بر 500 هزار کاربر فعال دارد که به طور مستمر از آن استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که هم اکنون بسیاری از شرکت‌های ایرانی نیز از ترلو برای پیش‌برد اهداف و کارهایشان استفاده می‌کنند.

سایت : http://trello.com/

8 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *