سوالات متداول شرکت های برنامه نویسی

,

FAQ-question

در این نوشته  سوالات متداول شرکت های معتبر خارجی را جمع آوری کرده ام که در آینده قصد دارم  سوالات مصاحبه های شرکت های داخلی رو هم اضافه کنم و یک مجموعه کامل داشته باشیم.

و اما این مصاحبه ها  را به 2  بخش  تقسیم بندی کرده ام که البته اکثر شرکت های خارجی سوال های هوش و عملکرد جالبی مطرح میکنند :

سوالات هوش و عملکرد (بخش اول)  :

شرکت گوگل :

سوال: چند توپ گلف در یک اتوبوس مدرسه جا می‌گیرد؟

پاسخ: سوالی که گوگل برای تشخیص اینکه آیا متقاضی (در بخش مدیریت تولید) توانایی تشخیص نکته کلیدی مساله را دارد یا خیر، طرح می‌کند. پاسخ یکی از خوانندگان به این سوال هم در نوع خودش جالب است.

“من یک اتوبوس مدرسه عادی را (با تقریب کمی) 2.5 در 2متر (6 و 8 پا) و با طول 6متر (20 پا) در نظر خواهم گرفت. این حدس را بخاطر هزاران ساعتی که در آن حبس بوده‌ام می‌زنم. این اندازه‌ها برابر با 27 متر مکعب (960 پای مکعب) خواهد بود که با محاسبه اندازه یک توپ گلف می­توان گفت 660هزار توپ گلف که با احتساب صندلی‌ها و فضای خالی 500هزار توپ گلف در یک اتوبوس مدرسه جا خواهد شد!”
سوال: هزینه شست و شوی تمام شیشه‌های شهر سیاتل چقدر خواهد شد؟

پاسخ: مطمئنا به فکر شمردن شیشه ها نخواهید بود! این سوال از دسته سوالاتی است که جوابی بسیار راحت­ تر دارد. یک مدیر تولید باهوش تنها باید قیمتی مناسب ارائه دهد و به نظر هر شیشه 10 دلار قیمت مناسبی است. (به نظر کمی گران حساب شده است.)
سوال: در کشوری که هر خانواده تا وقتی که صاحب پسر نشوند به زاد و ولد ادامه می‌دهند نسبت فرزندان پسر به دختر چه خواهد بود؟

پاسخ: برای جواب این سوال به نظر کمی محاسبات پیچیده‌تر لازم خواهد بود.
فرض کنید 10 زوج داشته باشیم و مجموعا 10 نوزاد داشته باشیم. 5 پسر و 5 دختر. 5دختری که تا به حال به دنیا آمده‌اند نیز در آینده 5 فرزند خواهند داشت که باز هم تعداد هر دو جنس یکسان است. (2.5 پسر و 2.5 دختر که با این حساب مجموع تعداد به 15 نفر خواهد رسید.)
2.5 دختری که به دنیا آمده‌اند نیز به همین منوال فرزنددار خواهند داشت. تعداد 1.25 پسر به 7.5 پسری که تا به حال به دنیا آمده‌اند اضافه کنید. (مجموع فرزندان به 17.5 رسید که باز هم نصف خواهند بود.)
در نتیجه نسبت 50/50 همیشه ثابت خواهد بود.
سوال: چند تنظیم کننده پیانو در دنیا وجود دارد؟

پاسخ: اگر هر پیانو هفته‌ای یکبار نیاز به تنظیم داشته باشد و هر بار یک ساعت به طول انجامد و هر نفر 8 ساعت در روز برای 5 هفته کار کند، 40 پیانو در هفته نیاز به تنظیم خواهد داشت. پاسخ مجله Business Insider یک نفر به ازای هر 40 پیانو خواهد بود. اما این موضوع چندان هم ساده نیست.
این سوال به مسئله فرمی (فرما) باز می‌گردد. در واقع باید با ضرب اعداد احتمالی خود به نقطه­ای دقیق برسید، اما در نهایت محاسبات شما به تناقض می‌انجامد. این موضوع همانند سوالی است که درباره تعداد تمدن‌های پیشرفته در تمام کهکشان پرسیده می‌شود که با محاسبات به این تناقض خواهیم رسید که چرا تا به حال متوجه آن نشده‌ایم.
سوال:چرا دریچه ورودی چاه‌ها گرد است؟

پاسخ: این سوالی است که از یک مهندس نرم‌افزار پرسیده می‌شود در نتیجه پاسخی فنی نیز دارد. تا به داخل سوراخ نیفتد!
سوال: راهی برای تخلیه سان فرانسیسکو بیابید.

پاسخ: این بار یک مدیر تولید که مورد مصاحبه قرار می‌گیرد در نحوه برخورد با مشکل در بوته آزمایش قرار می‌گیرد و باید پاسخ دهد : “با چه مشکلی روبرو هستیم!؟ ”
سوال: عقربه‌های ساعت در طول یک روز چند بار هم پوشانی انجام می‌دهند؟

پاسخ: 22 بار! نیازی هست تا محاسبه کنیم؟
سوال: شما نیاز دارید تا از صحت شماره ‌تلفن دوستتان، Bob، اطلاع پیدا کنید. اما نمی‌توانید از او مستقیما بپرسید. او شماره درست شما را دارد. باید از طریق Eev، دوست دیگری، به Bob پیغام بدهید. و پیغام شما باید طوری باشد که وقتی Bob پاسخ داد، Eev چیزی از ماجرا نفهمد.

پاسخ: از آنجایی که شما تنها به دنبال مطمئن شدن از شماره Bob هستید، می‌توانید از طریق Eev برای وی پیغام بفرستید که با شما تماس بگیرد. اگر نگیرد در نتیجه او هم شماره شما را ندارد!
مطمئنا یک برنامه نویس راه‌های بهتری ارائه خواهد داد.
سوال: اگر شما ناخدای کشتی دزدان دریایی باشید و تصمیم اینکه طلاها چگونه تقسیم شوند به رای گذاشته شود؛ آنگاه اگر رای شما کمتر از نصف باشد کشته خواهید شد. چگونه اموال را تقسیم خواهید کرد طوری که جان سالم به در ببرید؟

پاسخ: اگر مدیر پروژه خوبی باشید مطمئنا اموال مسروقه را به طور مساوی بین 51٪ خدمه تقسیم خواهید کرد.
سوال: اگر 8 توپ داشته باشید که یکی از بقیه سبک‌تر باشد چگونه آن را با یک ترازو و تنها با دوبار وزن‌کشی پیدا خواهید کرد؟

پاسخ: 6 تا از 8 توپ را جدا کنید و هر سه تای آن را در یک کفه ترازو بگذارید. اگر برابر باشند توپ سبک‌تر در گروه دوتایی جدا گذاشته شده است، اگر نه در بین سه توپی است که وزن کمتری دارد. از بین این سه، دو تا را انتخاب کرده و وزن کنید اگر برابر باشند توپ باقیمانده توپ سبک‌تر است.
سوال: دو تخم‌مرغ دارید که باید به همراه آنها تا طبقه 100ام بروید. ممکن است تخم‌مرغها شکننده یا سفت باشند طوریکه حتی با افتادن  از طبقه 100ام هم نشکنند. هر دو تخم ‌مرغ یکسان هستند. باید بلندترین طبقه‌ای که تخم ­مرغ‌ها از آنجا به پایین پرت می‌شوند و نمی‌شکنند را پیدا کنید. سوال این است که چند پرتاب نیاز دارید؟ شما تنها حق شکستن دو تخم‌مرغ را دارید.

پاسخ: حداکثر پرتاب برای این آزمایش 14 بار است. اگر طبقات را 14 تایی تقسیم بندی کنید به این نتیجه خواهید رسید که اگر از طبقه 14 امتحان کنید پس 13 انتخاب دیگر دارید و اگر این اتفاق در طبقه 14 نیفتد پس در دسته بالایی این اتفاق خواهد افتاد.
سوال: بانک اطلاعاتی را در سه جمله برای خواهرزاده 8 ساله تان توضیح دهید.

پاسخ: نکته پنهان در این سوال توانایی فرد متقاضی در توضیح مسایل پیچیده به زبان ساده است. ” یک بانک اطلاعاتی ماشینی است که بسیاری از اطلاعات را درباره بسیاری از چیز‌ها یادآوری می­کند. مردم از آن برای به خاطر سپردن این اطلاعات استفاده می‌کنند. حالا برو بازی کن!”
سوال: ارتفاع شما به اندازه یک سکه کم، و جرم شما آنقدر کم می‌شود تا چگالی اصلی شما حفظ شود و در نهایت شما را به داخل یک مخلوط کن خواهیم انداخت. 60 ثانیه تا زمانیکه تیغه‌ها به حرکت درآیند زمان دارید. چه خواهید کرد؟

پاسخ: این سوال تنها برای امتحان کردن خلاقیت فرد است در نتیجه پاسخ خراب کردن موتور الکتریکی است.

چگونه ترافیکی را که نتیجه ی یک زلزله ی فاجعه بار است، هدایت می کنید؟

پاسخ احتمالی: به وضوح این مورد مربوط به کسانی هست که به حل مشکل فکر می کنند، من به عنوان تحلیل گر خدمات مشتری، هرگز نمی توانم خودم را در جایگاه پلیس ترافیک پس از یک زلزله فاجعه بار ببینم.

مصاحبه شغلی در Salesforce.com

سوال مصاحبه برای انتخاب تحلیل خدمات مشتری

چگونه ترافیکی را که نتیجه ی یک زلزله ی فاجعه بار است، هدایت می کنید؟

پاسخ احتمالی: به وضوح این مورد مربوط به کسانی هست که به حل مشکل فکر می کنند، من به عنوان تحلیل گر خدمات مشتری، هرگز نمی توانم خودم را در جایگاه پلیس ترافیک پس از یک زلزله فاجعه بار ببینم.

از پاسخی که داده اید خوشحال باشید و در ادامه توضیح بدهید که چگونه به مردم کمک خواهید کرد تا از خیابان های ترک خورده و خطرناک دوری و با ایمنی رانندگی کنند.

 

 

مصاحبه شغلی در Microsoft

سوال مصاحبه جهت جایگاه مدیریتی

محصولی که شما عاشقش هستید اما بازاریابی بسیار بدی داشته است؟ چگونه می توانید شکل متفاوتی از بازاریابی را ارائه دهید؟

پاسخ ممکن: احتمالا ویندوز فون یا مایکروسافت سورفیس انتخاب عاقلانه ای نیست. فقط همین را بگویید.

 

مصاحبه شغلی در Amazon

سوال مصاحبه برای انتخاب مدیریت محصول

آقای جف بزوس به دفتر شما می آید و می گوید: من یک میلیون دلار برای بهترین ایده کارآفرینانه تان به شما می دهم. ایده تان چیست؟

پاسخ احتمالی: بزوس روزنامه ها را دوست دارد (او واشنگتن پست را خرید و یکی از سرمایه گذاران بیزینس اینسایدر هم هست). از ساعت هم خیلی خوشش می آید، (او ۴۲ میلیون دلار صرف خرید ساعتی کرد که قرار است ۱۰۰۰۰ سال کار کند)، بنابراین اگر خواستید او را تحت تاثیر قرار دهید، تمرکز روی این دو موضوع باعث موفقیت خواهد شد.

 

مصاحبه شغلی در Texas Instruments

سوال مصاحبه برای انتخاب مهندس ارشد طراحی آنالوگ

با آدم های بدقلق چگونه برخورد می کنید؟

پاسخ احتمالی: مجموعه ای از قوانین روشن وجود دارد که از آن ها استفاده می کنیم. مودب باش، دم به تله نده، روی کار خودت تمرکز کن و نه شخص، از طنز مناسب استفاده کن و نیازی نیست که همیشه تو برنده باشی.

پاسخ دیگری هم هست که کل موارد بالا را در خودش جای داده: آن ها را نادیده می گیرم.

 

مصاحبه شغلی در Verizon

سوال مصاحبه برای انتخاب تحلیل گر پشتیبانی مشتری

اگر یکی از همکارانتان یک خودکار دزدید آیا او را گزارش می دهید یا ساکت می مانید؟

ممکن است آن ها به دنبال همچین پاسخی باشند: “بله من فورا گزارش می کنم.”

اما عاقلانه تر است که پاسخی مانند این بدهید: “دزدی یک اتهام خیلی جدی است، و من نمی خوام آن را کمتر از چیزی که هست جلوه دهم. اگر توانستم کاملا مطمئن شوم که همکارم دزدی می کند، در گزارش دادن او درنگ نخواهم کرد.”

این جواب هم خیلی وسوسه کننده اما مضر است: تشخیص خودکار ها از یکدیگر کار خیلی سختی است، می خواهید که من کسانی را که مشکوک به دزدیدن خودکار هستند دائما تحت نظر بگیرم؟

 

مصاحبه شغلی در NetApp

سوال مصاحبه برای انتخاب مدیر مالی

چه درختی هستید؟

پاسخ پیشنهادی: بلوط

 

مصاحبه شغلی در Citrix

سوال مصاحبه برای انتخاب حسابدار ارشد

آیا کارفرمای فعلی تان می داند که به دنبال کار هستید؟

پاسخ احتمالی: کارفرمای فعلی من این را می داند که من سخت کار می کنم، جاه طلب هستم و به دنبال ارتقای شغلی.

 

مصاحبه شغلی در Juniper Networks

سوال مصاحبه برای انتخاب دستیار اجرایی

چیزی که از همه کمتر دوست دارید؟

پاسخ احتمالی: ترافیک، هیچ کس ترافیک را دوست ندارد.

 

مصاحبه شغلی در Apple

سوال مصاحبه برای انتخاب انترن

خلاقانه ترین راه برای تکه تکه کردن یک ساعت چیست؟

پاسخ احتمالی: بیرون آوردن همه ی عقربه های ساعت

 

مصاحبه شغلی در Intel

سوال مصاحبه برای انتخاب مهندس نرم افزار

چه چیزی در کارتان باعث نا امیدی شما می شود؟

پاسخ احتمالی: با شناختی که از خودم دارم کسی نیستم که در کارم احساس نا امیدی کنم، من واقعا عاشق کارم هستم.

 

مصاحبه شغلی در Red Hat

سوال مصاحبه برای انتخاب مشاور ارشد

وزن یک ۷۴۷ چه قدر است؟

پاسخ احتمالی: منظور وزن اولیه و خالی ۷۴۷ است؟ یا حداکثر وزن برخواست؟ یا حداکثر وزن پر از مسافر؟ یا حداکثر وزن فرود؟ به گفته ی بویینگ، حداکثر وزن ۷۴۷ هنگام برخواست تفریبا ۱ میلیون پاوند است.

 

مصاحبه شغلی در Intuit

سوال مصاحبه برای انتخاب مدیر گروه بخش کسب و کارهای کوچک

اگر مجبور باشید کار های مالیاتی تان را در ظرف ۲۴ ساعت انجام دهید، چه می کنید؟

پاسخ راحت: از TurboTax استفاده می کنم. (نرم افزار مالیاتی که Intuit ساخته)

 

مصاحبه شغلی در Facebook

سوال مصاحبه برای انتخاب تحلیلگر ایمنی، عملیات اجتماعی

سه نفر از اشخاصی که دوست دارید با آن ها در یک تیم باشید را نام ببرید؟

پاسخ احتمالی: سخت کوش، خوش اخلاق و عاشق آپدیت استتوس

 

مصاحبه شغلی در LinkedIn

سوال مصاحبه برای انتخاب دانشمند ارشد داده

از کدام یک از محصولات ما بیشتر بدتان می آید؟ می توانید به دلایلی که باعث شده ما آن را اینگونه بسازیم فکر کنید؟ و با چه کمیتی خوب یا بد بودن آن را سنجیده اید؟ شما با چه روشی آن را درست می کنید؟ و چرا این روش برای درست کردن آن جواب می دهد؟

پاسخ احتمالی: خوب، BuzzFeed یکی از این لیست ها ی بلند بالا را در مورد لینکدین تهیه کرده که شاید بتوان در مورد برخی از آن ها دوباره فکر کرد.

 

مصاحبه شغلی در Twitter

سوال مصاحبه برای انتخاب متخصص ابزار های دامین و عملیات توییتر

چگونه سوء استفاده و نقض حریم خصوصی را تعریف می کنید؟ اگر با یکی از آن ها برخورد کردید، چه می کنید؟

پاسخ احتمالی: مورد آزار قرار گرفتن در توییتر یا هر جای دیگری، جالب نیست. من دوست دارم ببینم که ما دستورالعمل های دقیقی برای نقض شرایط سیاست های خدمات توییتر در نظر خواهیم گرفت.

 سوالات فتی برنامه نویسی و مهندسی نرم افزار ( بخش دوم )
 • آیا هنوز کد می نویسید؟ آیا به آن علاقمندید؟!
 • آیا می دانید SOLID چیست؟
 • آیا می دانید SRP مخفف چیست و چه اهمیتی دارد؟
 • پروژه ای مبتنی بر یک فناوری جدید به شما انتساب داده شده است. چگونه آن را آغاز خواهید کرد؟
 • در مورد IOC یا Inversion of control چه می دانید؟ ارتباط آن با dependency injection چیست؟
 • برنامه 2 tier با برنامه ی 3 tier چه تفاوتی دارد؟
 • فلسفه ی وجودی Interface چیست و چه اهمیتی دارد؟
 • الگوی Repository را شرح دهید. الگوی Factory چیست؟ چرا الگوهای طراحی برنامه نویسی شیءگرا مهم هستند؟
 • Anti-patterns کدامند؟ توضیح دهید.
 • آیا تابحال اسم Gang of Four به گوشتان خورده است؟ در چه موردی است؟
 • ارتباط الگوهای MVP ، MVC و MVVM در چیست؟ هر کدام از این الگوها در چه زمانی هایی بهتر است بکار گرفته شوند؟
 • مفهوم جداسازی وابستگی ها (Separation of Concerns) چیست. مزایا و معایب آن کدامند؟
 • سه ویژگی اصلی طراحی شیءگرا را نام برده و توضیح دهید.
 • یک الگوی طراحی را توضیح دهید که در خانواده ی الگوی Factory قرار نمی گیرد. این الگو چه زمانی بهتر است بکار برده شود و چگونه؟
 • فرض کنید یک پروژه ی قدیمی را که از مشکلات حاد نگهداری رنج می برد، به شما انتساب داده اند. چه فاکتورها و اقداماتی را جهت بهبود این وضعیت درنظر گرفته و چگونه برنامه را به سمت یک پروژه ی پایدار پیش خواهید برد؟
 • مفهوم Service Orientation چه اثری را بر طراحی سیستم ها خواهد گذاشت؟ کجاها بهتر است استفاده شود؟
 • در مورد portfolio تمام برنامه هایی که تاکنون بر روی آن ها کار کرده اید توضیح دهید. شما چه نقشی در طراحی آن داشته اید؟
 • منهای بانک های اطلاعاتی رابطه ای، با چه روش هایی جهت ذخیره سازی اطلاعات آشنایی دارید؟ مزایا و معایب آن ها چیست؟
 • در مورد مفهوم convention over configuration توضیح دهید. آخرین مثال عملی که در این مورد دیده اید چه بوده است؟
 • در مورد سیستم های بدون حالت و با حالت (stateless and stateful) توضیح دهید. اثر هر کدام بر parallelism چیست؟
 • تفاوت های بین Stubs و Mocks چیست و از هر کدام در کجاها استفاده خواهید کرد؟
 • مفهوم YAGNI را به همراه یک مثال عملی توضیح دهید.
 • sandbox چه معنایی دارد؟ آیا می توانید مثال هایی عملی از این مفهوم را در سیستم های موجود نام ببرید؟

در مورد Concurrency به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • حالت های با و بدون قفل در مدل های Concurrency چه تفاوتی دارند؟
 • زمانیکه از مدل های با قفل و یا بدون قفل استفاده می کنید ممکن است به چه مشکلاتی برخورد کنید؟
 • مفهوم resource contention را توضیح دهید.
 • مدل بر مبتنی بر وظیفه با مدل مبتنی بر ریسمان چه تفاوت هایی دارند؟ ( task-based model & threaded model )
 • تفاوت های بین asynchrony و concurrency را توضیح دهید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *