برنامه نویسی اصولی برای آندروید

android-aghaeizadeh

طراحی مناسب برنامه آندروید :

همانطور که میدانید زیبایی برنامه آندرویدی یکی از مهمترین عوامل معروفیت و محبوبیت آن است . برنامه های آندروید براق و زیبا و دل انگیز در سطوح مختلف می باشد ، آیکون های برنامه ها ( لوگو ها ) در بعضی برنامه ها در نوع خود بی نظیر هستند و ممکن است هفته ها روی آیکون ها کار شده باشد. برنامه ی شما باید ترکیبی از زیبایی ، سادگی و برای هدفی جدید و نوین ساخته شده باشد.

منظور از سادگی ،  راحتی کار با برنامه می باشد که پیجیدگی نداشته باشد.

برنامه های Android زندگی را ساده تر و آسان تر می کنند.وقتی مردم برای اولین بار از برنامه شما استفاده میکنند ، باید به طور مستقیم ویژگی های بارز آن را درک کنند ( ویژگی بارز برنامه توی چش باشد ، نه مثلا یکی از Option های برنامه باشد )  ، کار های ساده نیازی به روش های پیچیده ندارند و باید با ساده ترین و اصولی ترین راه آن را انجام داد.

مردم از هر سن و فرهنگ تقریبا دارای سلیقه های یکسانی هستند و شما باید بر طبق سلیقه اکثریت مردم نرم افزار بسازید ، به عنوان مثال نرم افزار های VIBER , WHATSAPP,LINE  دارای طراحی جامع برای افراد بوده اند که توانسته اند در بین 100 ها نرم افزار چت ، مقبولیت بیشتری پیدا کنن.

این که کار با برنامه آسان باشد کافی نیست ، برنامه باید ویژگی مبتکرانه و حرفی جدید برای گفتن داشته باشد .

در بعضی موارد مانند شبکه های اجتماعی  ، بهتر است برنامه ی شما دارای user  و pass  باشد تا اطلاعات شخصی شما فقط توسط شما قابل دیدن باشد ، یا نرم افزار های ثبت ایده و … که اطلاعات مهم شخصی درون آن نگه داری میشود.

بهتر است برنامه ای که مینویسید با وضوح بالا ، ظرافت و تکنولوژی روز نوشته شود ( حتی تکنولوژی 10 سال بعد ) نه تکنولوژی 10 سال قبل ، زیرا  کار با آن  ، ساختن آن ، نگه داری و پشتیبانی آن سریع تر و با هزینه کمتری انجام میشود.

چند پیشنهاد برای توسعه نرم افزار اصولی و جذاب در آندروید :

 1. استفاده از روش های شگفت انگیز : استفاده ازصدا در برنامه ، مثلا در هنگام باز شدن برنامه که خود این صدا به برنامه انرژی میدهد.
 2. استفاده از اشیاع واقعی به جای دکمه ها  : مثلا به جای استفاده از Button  و منوها  ( اسم ) تصاویر و آیکون آن را قرار دهید. این کار رضایت روحی مردم از برنامه را افزایش می دهد.
 3. شخصی سازی برنامه : اجازه بدهید کاربر ها برنامه خود را ( شکل و شمایل ) تغییر دهند.به نظر من اگر اینساگرام یا فیسبوک قابلیت شخصی سازی محیط برنامه را داشت و شما هر دفعه که وارد فیسبوک میشدی با محیط آبی رنگ آن مواجه نمیشدی ، خستگی کمتری از برنامه حس میکردی ، همانطوری که از محیط دسکتاپ خود خسته میشوید و با نصب ویدجت ها و عوض کردن تصویر زمینه سعی در تغییر در میحط دارید. کمترین کاری که در برنامه های آندرویدی میتوان کرد ، شخصی سازی فونت ، سایز فونت و رنگ آن برای کاربر است.
 4. جامعه شناسی : در طول زمان اطلاعات خود را راجع به مردم افزایش دهید. مردم 5 سال پیش مردم امسال نیستند.به عنوان مثال ، 5 سال پیش ساپورت وجود نداشت و سلیقه دختران ایرانی بیشتر روی شلوار لی بود ، اما با مد شدن ساپورت ، تولید کننده شلوار لی اگر خود را به روز نکند و هنوز شلوار لی 5 سال پیش را تولید کند ، مطمیننا ورشکسته خواهد شد.نرم افزار نیز از این قاعده مستثنا نیست.
 5. کوتاه و مختصر : در برنامه خود از عبارات کوتاه و کلمات ساده استفاده کنید.مردم معمولا جملات طولانی  را نمی هوانند و از روی آن رد میشوند.در بعضی موارد نوشته خود را همانند تگ های کوتاه در بیاورید
 6. تصاویر سریع تر از کلمات :  برای بیان و نشان دادن ایده های خود ، از تصاویر به جای نوشته ها  استفاده کنید.تصاویر توجه مردم را به خود خیلی بیشتر از نوشته ها جلب میکنند.
 7. برای کاربر تصمیم بگیریید اما تصمیم نهایی با اوست : برای سرع تر شدن کار در ابتدای برنامه به جای سوال پرسیدن برای هر  تنطیم (option) ، برای کاربر بهترین تصمیم را بگیرید ، ولی برای او قابلیت اعمال تنظیماتش را بگذارید ، شاید نظر او با نظر شما متفاوت باشد.
 8. فقط چیزی که میخوام  رو بهم نشون بده : مردم زمانی که در یک لحظه چند چیز را میبینند ، از لحاظ ذهنی گنگ میشوند و تاثیری که مطلب یا تبلیغ مورد نظر باید داشته باشد را ندارد.اطلاعات دا به قطعه های ریز بشکانید ( به تکه های قابل هضم ) ، گزینه ها ، مطالب و  option  های غیر ضروری اضافه را در آن لحظه نشان ندهید
 9. کاربر کجای برنامه هست : این اعتماد را به کاربر برنامه خود بدهید که در هر لحظه کجای برنامه شماست.کاربر ها نباید در منو های تو در تو برنامه گنگ و گم شوند.در برنامه خود مکان هایی متمایز قرار دهید و رابطه ی بین صفحه ها را مشخص کنید
 10. برنامه خود را به آسانی به روز رسانی کنید: برای به روز رسانی برنامه منو یا آیکون ویژه ای قرار ندهید ، یا برنامه را خود به خود به روز رسانی کنید یا از کاربر سوال کنید (اره یا نه )
 11. دسته بندی کنید : مطالب برنامه خود را آشفته در برنامه نگنجانید ، برای آن دسته بندی قرار دهید.مردم برنامه هایی با محتوای دسته بندی شده و منظم را بیشتر دوست دارن.این کار باعث می شود زودتر به مطلب خود برسن و از آشفتگی برنامه تنفر پیدا نکنند.
 12. نوتیفیکیشن (notification) بدهید : برای کار های ضروری در برنامه خود قابلیت اطلاع رسانی سریع یه همان  نوتیفیکیشن را قرار دهید.دقت داشته باشید فقط برای کار های ضروری نوتیفیکیشن قرار دهید ، خیلی از مردم برای این که بعضی برنامه ها هر روز نوتیفیکیشن های زیادی میدهند از آن ها عصبی و خسته شده و آن برنامه را Unistall  میکنند
 13. همه جا و در همه حالت کار کند : برنامه ای بنویسید که در همه حالت کار کند.مثلا در  برنامه whatsapp  اگر با اینترنت متصل نباشید ، قابلیت خواندن چت های قبلی خود را خواهید داشت که میتواند مزیت باشد نصبت به نرم افزار های مشابه
 14. مردم برنامه نویس نیستند : زمانی که برای برنامه شما مشکلی پیش می آید ، با کمال آرامش کاربر را راهنمایی کنید ، پشتیبانی یکی از مهمترین اصول مهندسی نرم افزار هست.دقت  داشته باشید که مردم برنامه نویس نیستند پس در هنگام راهنمایی آن ها برای رفع مشکل ، از واژه های تخصصی استفاده نکنید و مسایل فنی را برایشان بیان نکیند ، فقط آسان ترین راه حل را انجام دهید
 15. کارهای بزرگ را خرد کنید : برای تسریع در برنامه نویسی کار های بزرگ را به کار های کوچک بشکانید ، برای هر کار زمانی معین کنید و پس از انجام آن کار کوچک حتما از درست کار کردن آن با تست گرفتن اطمینان پیدا کنید.
 16. برنامه باید کار ها را آسان کند : باید به کاربر های تازه کار حس  افراد حرفه ای در استفاده از برنامه را بدهید ، به عنوان مثال در برنامه های حرفه ای ویرایش عکس همواره shortcut  های برای افراد تازه کار قرار دارد که میتوانند effect  های  مشخصی را روی عکی گذاشته و خود را مانند یک عکاس حرفه ای تصور کنند
 17. کارهای مهم را سریع و دم دست قرار دهید :  همه ی کار های اولویت یکسانی ندارند. بسته به نرم افزاری که تولید میکنید بعضی کار ها مهمتر هستند.مانند دکمه گرفتن عکس در دوربین یا دکمه pause   در موزیک پلیر

 ادامه دارد …

 مطلب در حال ویرایش میباشد …

5 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *