اکلیپس یا اندروید استودیو ؟

اندروید استودیو یا اکلیپس

اندروید استودیو یا اکلیپس

چرا اندروید استودیو ؟

تقریبا هر ساله شاهد یک نسخه جدید از سیستم عامل اندروید هستیم که با انتشار هر نسخه، تغییرات و نوآوری هایی در آن شاهد هستیم. این تغییرات شامل محیط برنامه نویسی و برنامه نویسان اندرویدی نیز هست و هر از چندگاهی یکی از این محیط های برنامه نویسی بروز رسانی می شوند.

تا کنون از بین محیط های برنامه نویسی معرفی شده  اندروید  دو محیط  اکلیپس و  اندروید استودیو به موفقیت های بیشتری دست پیدا کرده و بین کاربران از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. اما از بین این دو محیط برنامه نویسی کدامیک بهتر است و امکانات بیشتری در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد؟
در ابتدا به معرفی کامل این دو محیط می پردازیم و از پیشرفتهای آن ها در چند وقت اخیر برایتان می گوییم:

اندروید استودیو

اندروید استودیو

اندروید استودیو :

محیط برنامه نویسی اندروید استودیو در شانزدهم ماه می سال ۲۰۱۳ در کنفرانس Google I/O معرفی شد و نسخه پیش نمایش آن از ماه جوئن همان سال در دسترس توسعه دهندگان قرار گرفت. محیط برنامه نویسی  بر پایه IntelliJ IDEA برنامه نویسی شده است که اجرای سریعتر با مصرف منابع کمتر نسبت به محیط Eclipse ADT دارد و امکانات به مراتب بیشتری نسبت به محیط Eclipse ADT ارائه می دهد و زمانی که بطور کامل آماده شود به عنوان محیط برنامه نویسی اصلی اندروید معرفی خواهد شد. این به این معنی هست که اگر تا بحال برای برنامه نویسی اپلیکیشن های اندروید از Eclipse استفاده می کردید، بهتر است هرچه سریعتر با محیط این نرم افزار آشنا شوید چون این احتمال وجود دارد که پس از آنکه محیط برنامه نویسی اندروید استودیو بصورت کامل معرفی شود آپدیت های جدید برای محیط Eclipse معرفی نشود!
اندروید استودیو امکاناتی که این محیط توسعه در اختیار شما قرار می دهد:

 • سیستم انعطاف پذیر بر پایه Gradle
 • ساخت انواع گونه های متفاوت نسل های APK
 • پشتیبانی از الگوهای گسترده برای خدمات گوگل و انواع مختلف دستگاه
 • ویرایشگر غنی Layout ها همراه با پشتیبانی از ویرایش قالب ها
 • ابزارهایی برای گرفتن عملکرد، قابلیت استفاده، نسخه های سازگار و مشکلات دیگر
 • و …

با این حال هنوز این محیط برنامه نویسی در نسخه بتا قرار دارد و تعدادی از امکانات هنوز برای این محیط فعال نشده است و بسیاری از برنامه نویسان هنوز در انتظار نسخه پایدار این نرم افزار هستند. اما با همه این ها، همه مشکلات برنامه نویسی این محیط برطرف شده و در چند آپدیت اخیر فقط به اضافه کردن امکانات جدید پرداخته شده است.

اکلیپس

اکلیپس

اکلیپس :

Eclipse یک محیط برنامه نویسی متن باز بر اساس زبان برنامه نویسی Java است که Google با ارائه افزونه ای بنام ADT این محیط را برای برنامه نویسی اندروید آماده می سازد. همچنین برای ساده تر کردن کارهای نصب پلاگین و … گوگل اقدام به تهیه Eclipse ADT Bundle کرده است.

در ادامه نیز به بررسی ویژگی های مشترک بین این دو محیط توسعه می پردازیم اما قبل از آنکه به نصیحت کردن بپردازیم ابتدا باید نکات مختلفی را مد نظر قرار داد. از جمله:

 1. شما در یک استدیو کوچک (با حداکثر یک یا دو توسعه دهنده) یا در یک شرکت بزرگ تشکیل شده از ده ها یا حتی صدها توسعه دهنده کار می کنید؟
 2. آیا پروژه شما یک پروژه جدید است؟
 3. اگر پروژه شما پروژه جدیدی نیست، آیا هم اکنون شما از Eclipse استفاده می کنید و به این فکر می کنید که به اندروید استودیو مهاجرت کنید؟

طراحی رابط گرافیکی با قابلیت Drag and Drop:
ظاهرا یکی از ویژگی های جذاب اندروید استودیو طراحی Layout آن با رابط Drag and Drop هست. اما واقعیت این است که مقدار زمانی که صرف طراحی با Drag and Drop برای شما زیاد خواهد بود مگر اینکه شما یک هواخواه محیط های دیداری باشید کسی که سالها به طراحی یک طرح ۳D پیچیده با دکمه های مخروطی پرداخته باشید و به سادگی نتوانید عادت هایتان را از بین ببرید! قطعا شما یک رابط خوب و کار آمد نیاز دارید اما اگر شما واقعا می خواهید یک اپلیکیشن کارآمد طراحی کنید اکثر زمان شما به پرداختن روی کدهایتان صرف خواهد شد! نه به کلنجار رفتن با محیط دیداری!

تنیجه مقایسه: برابر

قابلیت تکمیل کد (Code Completion):
بیشتر زمان یک برنامه نویس به کلنجار رفتن با کدهای پروژه خود می گذرد، پس باید قدر دان وجود این قابلیت باشید. شخصا، مهمترین بخش برای من زمانی بود که IDE اعضای یک شیئ را برای من بیان می کرد. در کل، من فهمیدم این قابلیت خیلی در اندروید استودیو در مقایسه با Eclipse کاملتر و بهتر است، در حالی که در اکلیپس در اکثر اوقات کمی گیج کننده بود و همیشه نتایج دقیقی نمی دهد!

نتیجه مقایسه: Android Studio (با اقتدار!)

یکپارچگی Gradle:

اندروید استودیو از مجموعه ابزارهای Gradle استفاده می کند؛ در واقع، آن واقعا یکپارچه است، و امکان ندارد از ابزار دیگری استفاده کند! به عبارت دیگر، شما گیر افتاده اید: اگر شما درحال تغییر از Eclipse به اندروید استودیو هستید و از Gradle در Eclipse استفاده نکردید (که از طریق یک افزونه پشتیبانی برای آن ارائه می دهد)، شما در حال انجام یک تغییر بزرگ هستید.
این نشان می دهد Gradle یک ابزار فوق العاده هست و اگر تصمیم گرفته اید از Eclipse استفاده کنید، با این حال پیشنهاد می کنم حتما به قابلیت های Gradle نگاهی بیاندازید و آن را امتحان کنید تا ببنید با پروژه شما هماهنگ هست، و اگر قصد مهاجرت به اندروید استودیو را دارید از این نا امید نشوید که در Eclipse گیر کنید!

نتیجه مقایسه: Android Studio

پلتفرم ابری گوگل:
اندروید استودیو دارای یک پشتیبانی محلی از پلتفرم ابری گوگل هست که به شما این امکان را می دهد تا با استفاده Google App Engine از کدهای سمت سرور استفاده کنید همراه با کارهای دیگر (مانند پشتیبانی از داده های کاربران خود). این یک قابلیت زیبا هست که شما احتمالا نمی خواهید اپلیکیشن شما از آن جدا باشد. (شما می توانید با دیگر فضا های ابری نیز یکپارچه شوید اما Android Studio آن را راحت تر کرده است). گوگل به شما این امکان را می دهد تا در کنسول فضای ابری آن پروژه هایتان را بسازید، که این امکان تنها برای اپلیکیشن های اندرویدی نیست! شما می توانید از آن برای ساخت اپلیکیشن های تحت وب استفاده کنید که در تعامل با نقشه های گوگل باشند. به عنوان مثال، نرم افزار روی سرور های ما که با Google Docs یکپارچه شده است.
همچنین Android Studio این امکان را می دهد تا اپلیکیشنهای خود را یکپارچه کنید، تست کنید و کدهای سمت سرور خود را بصورت محلی اجرا کنید و بر روی یکی از سرورهای گوگل استقرار پیدا کنید؛ به زبان دیگر هر چیزی که نیاز دارید (حداقل برای شروع) آنجاست!
اما همه این قابلیت ها برای Eclipse، با افزونه Google بر Eclipse وجود دارد. بله، شما می توانید یک اپلیکیشن سمت سرور با اکلیپس بسازید و آن رو روی یکی از سرورهای گوگل استقرار دهید. ابزارهای اضافی به شما این امکان را می دهد تا با سرور یکپارچه شوید مانند پایگاه داده ها ابری.

نتیجه مقایسه: برابر

رابط کاربری:
Eclipse بزرگ است و احتمالا یک مقدار دست و پا گیر! من از آن از وقتی استفاده می کنم که از یک دهه پیش محبوب شد، بنابرین من از تمامی راه ها خصلتهای آن در رابط کاربری با خبر هستم. من به یاد می آورم در ابتدا ضعف داشت، اما بگذارید آن را توضیح بدهم: همه محیط ها در ابتدای زمانی که از آن استفاده می کنید دچار ضعف هستند. با در نظر گرفتن آن، من گزینه های منو و ابزار ها را در Android Studio به من آن چیزهایی را نشان می دادند که واقعا نیاز داشتم سریعتر و راحت تر در مقایسه با همتایان خود در Eclipse ، حتی با وجود افزونه اندروید.
آن می خواهد یاد آوری کند که یک جنبه دیگر در رابط کاربری نیز وجود دارد: اندروید استودیو مخصوص طراحی برای اندروید طراحی شده است، در حالی که Eclipse ساخته شده تا یک محیط کاربری برای اهداف مختلف باشد با هر پلتفرم و هر زبانی (اگر چه جاوا به وضوح هدف اصلی بوده است).

نتیجه مقایسه: اندروید استودیو

محیطهای کاری و پروژه ها:
یک چیزی که همیشه متوجه آن شدم رابطه غیر طبیعی Eclipse برای برقراری رابطه با فضای کاری است. زمانی که میخواهید روی چند پروژه بصورت همزمان کار کنید، شما آنها را در یک محیط با هم ترکیب می کنید. برای آنکه به یک فضای کار دیگر وارد شوید باید یک مسیر دیگر را انتخاب کنید و آنوقت اکلیپس دوباره راه اندازی می شود که بنظر من همیشه دشوار به نظر می رسد. وقتی بخواهید پروژه ها را بین فضا های کار جابجا کنید همه چیز به سرعت به یک افتضاح تبدیل می شود. یک راه مناسب برای آن وجود دارد، اما این خیلی آسان هست که آنها را به هم متصل کنید.
من علاقه زیادی به Microsoft Visual Studio ندارم اما بیشتر از هر محیط توسعه دیگری با آن کار کردم (به دلیل اینکه پرداخت مشتریان نیازمند کار در آن هست)، و من می گویم مدیریت پروژه ها و فضا های کاری (که solutions نامیده می شوند) در Visual Studio به نظر من خیلی ساده تر از آنها در اکلیپس هست.
در مورد Android Studio نیز موضوع بالا در مورد Visual Studio و Eclipse تکرار می شود. با Android Studio همه چیز در یک پروژه محصور می شود (برای همین احساس یک پروژه در Android Studio خیلی جالب تر از Workspace در Eclipse هست). در پروژه خود شما ماژولها (modules) را دارید، مجموعه اصلی خود از کدها، از جمله اپلیکیشنتان که در حال ساختش هستید یکی از ماژولهای شماست. اگر یک کتابخانه (library) برای اپلیکیشن خود داشته باشید آن نیز یک ماژول دیگر است. اما چیزهای دیگر نیز بعنوان یک ماژول واجد شرایط هستند، مانند اسکریپتهای ساخت. این برای من حس بهتری را به من می دهد و بسیار طبیعی تر به نظر می رسد. این مفهوم از IntelliJ IDEA به Android Studio به ارث رسیده است.

نتیجه مقایسه: Android Studio

فرجام:
با همه این وجود Android Studio هنوز هم در حالت بتا قرار دارد و از طرفی Eclipse نیز یک محیط توسعه کهنه است. اما تا الان تقریبا تمام مشکلات Android Studio برطرف شده اما برخی قابلیتها را ندارد! از طرفی احتمال اینکه پس از انتشار نسخه پایدار Android Studio دیگر از Eclipse پشتیبانی نشود خیلی زیاد است.
در نهایت آیا نیاز هست تا از Eclipse به Android Studio مهاجرت کرد؟ جواب من این است: امتحانش کنید! از آن استفاده کنید، ببنید چه نظری در مورد آن دارید و آن زمان در موردش تصمیم بگیرید؛ مطمئن هستم که از آن خوشتان می آید. اگر هم اکنون از Eclipse استفاده می کنید، Android Studio را امتحان کنید، و اگر آن را دوست دارید، تصمیم بگیرید که چگونه به راحتی می توانید موقعیت خود را به سمت آن تغییر دهید.

108 پاسخ
 1. محمدعلی
  محمدعلی says:

  اگه به اندروید استودیو مهاجرت کنیم با کد هایی که توی اکلیپس میزدیم میتونیم توش کار کنیم.
  پروژه هامونو میتونیم منتقل کنیم
  آیا در طی مراحل توسعه دادن تفاوتی هم هست
  ممنون میشم اگه جواب بدین

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   از نظر من توسعه ی نرم افزار توی اندروید استدیو بسیار راحت تر از اکلیپس می باشد ، پشتبانی آن نیز بهتر است

   پاسخ
 2. حمیدرضا
  حمیدرضا says:

  ممنون از مطلب خوبتون.
  یه سوال داشتم:
  میخواستم بدونم که کدهایی که برای برنامه نویسی در ایکلیپس به کار میگیریم با کد هایی که در اندروید استدیو باید بنویسیم یکی هستن؟؟ و ما نیازی به این داریم که چیزهایی بیشتری از اندروید استدیو بدونیم یا نه.؟ امیدوارم منظور من رو متوجه شده باشید.
  ممنون میشم به ایمیلم جواب بدید.

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ، کد ها یکی هست ، مشکلی که بعضی وقت ها برای دوستان پیش می آید و فکر می کنند کد ها با هم متفاوت است این هست که build tools ها ممکن است متفاوت باشد
   در زمینه ی Maven و Gradle تحقیق کنید

   پاسخ
 3. مهدی مرتضوی
  مهدی مرتضوی says:

  سلام
  سوالی دارم
  ایا با اتمام پشتیبانی گوگل از adt دیگه این محیط برای برنامه نویسی کارایی لازم رو نداره؟
  مگه ایکلیپس و اندروید متن باز نیستن؟
  خب توسط برنامه نویسان حامی محیط های متن باز حمایت و بروز رسانی نمیشه؟

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   1- استفاده از اکلیپس یا اندروید استودیو تا کمی سلیقه ای است اما هنوز هم برای برنامه نویسی با c++ برای اندروید با استفاده از ndk بیشتر از اکلیپس استفاده می کنند.
   2- هر پروژه ی متن بازی تحت حمایت گوگل نیست. پروژه های متن باز گوگل اکثرا وسیله ای برای تبلیغ گوگل هستند و آنچنان آزاد محسوب نمی شوند.
   3- تا جایی که من می دانم پلاگین adt مستقیم توسط مهندسان گوگل بروزرسانی می شه و نه برنامه نویسان مستقل.
   سینا ممکن

   پاسخ
 4. admin
  admin says:

  کلا اندروید استدیو منابع سیستم را بیشتر مصرف می کند ، در عوض امکانات بیشتری به شما می دهد ( البته از نظر من )

  پاسخ
 5. ارین
  ارین says:

  با سلام من به تازگی میخوام برنامه نویسی اندروید را شروع کنم
  و تا الان اصلا برنامه نویسی بلئد نیستم
  میخواستم ببینم بهتره با کدوم برنامه اموزش ببینم
  با تشکر

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ، از نظر من بهتره شما اول برنامه نویسی به زبان جاوا را یاد بگیرید سپس به دنبال اندروید بروید

   پاسخ
  • علی
   علی says:

   منم تازه کارم و مشکلات زیادی رو دارم به خصوص پیچیدگی این کار اما تصمیممو گرفتم و به جای اینکه خیلی بلند پروازانه هدفامو تعیین کنم کم کم و از سطح پایینی شروع میکنم

   پاسخ
  • رحمان زارعی
   رحمان زارعی says:

   سلام.اگر تاحالا به هیچ زبانی برنامه نویسی نکردید
   ابتدا الگوریتم و فلوچارت کار کنید
   بعد ی زبان پایه مثل زبان c
   بعد جاوا رو شروع کنید
   در نهایت بعد جاوا وارد اندروید شوید

   پاسخ
 6. مجتبی
  مجتبی says:

  سلام
  من کتابی دارم که حدود 1000 صفحه با ضمائم است و می خواهم آن را به یک اپلیکشن تبدیل کنم زیرا هزینه چاپ هم برای من و هم برای خریدار زیاد خواهد بود. می خواهم بدونم بهترین راه استفاده از این دو نرم افزار است یا راه های ساده تری هم نسبت به استفاده از این نرم افزار ها وجود دارد که بتوانم کتاب را به یک برنامه اندرویدی (ترجیحا بدون تبلیغ) با ویرایش فارسی تبدیل کنم. این را هم بگویم که کاردانی الکترونیک و کارشناسی ICT دارم و با نرم افزار C آشنایی دارم اما حتی الامکان می خواهم ساده ترین و کم زمان ترین راه را برای تبدیل متن نوشته شده word به متن اندروید را انتخاب کنم.
  با تشکر

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   اگر میخواین خودتون برنامه اندرویدشو بنویسین به نظر من بهتره کتابتون رو پی دی اف کنید و از کد برنامه های متن بازی که پی دی اف نشون میدن توی برنامتون استفاده کنید

   پاسخ
 7. علیرضا
  علیرضا says:

  با سلام
  من تازه از ایکلیپس به اندروید استادیو رفتم … خیلی سخت بنظر میرسه … مدیریت فایلها حیلی تودر تو هست…. و اینکه یک سوال
  در ایکلیپس یکسری مشکلات کد را خودش تشخیص میداد و قابلیت درست شدن داشت مثل نیاز به import ابزاری یا کتابخونه ای اما استادیو اینطوری نیست یا من روششو بلد نیستم؟!؟

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   اندروید استودیو هر روز رو به پیشرفت هست و خیلی از مشکلات اکلیپس رو نداره ، این موردی که ذکر کردین توی اندروید استدیو بیشتر زمانی پیش میاد که دو کتابخانه Object های مشابه دارند. برای حل این مشکل روی قسمتی از کد که کنابخانه اش import نشده Alt + Enter بزنید درست میشه.

   پاسخ
 8. سینا
  سینا says:

  با سلام، من میخوام ابتدا یکی از این دو محیط رو یاد بگیرم بعد برم زبان جاوا رو برای برنامه نویسی اندروید یاد بگیرم به نظرتون کدوم یک از این دو زبانو یاد بگیرم بهتره؟
  با تشکر

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   به نظر من اول زبان برنامه نویسی جاوا رو با محیط اکلیپس یا نت بینز یاد بگرید بعد وارد برنامه نویسی اندروید با محیط اندروید استودیو بشین

   پاسخ
 9. عباس
  عباس says:

  سلام برای من که به تازگی میخوام برنامه نویسی اندروید را شروع کنم توصیه شما استفاده از کدامیک است؟؟
  با تشکر از لطفتون

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   فکر میکنم بهتره با اندروید استودیو شروع کنید که نسبت به اکلیپس آینده بهتری داره و گوگل هم هر روز بهتر و بهترش می کنه.

   پاسخ
 10. محمد
  محمد says:

  با سلام
  یه سوالی دارم،من دانشجوی ترم 6 نرم افزار هستم
  توی دانشگاه زبانهای c و javaرو خوندم.جاوارو بهتر چون که استادمون تشوق میکرد.
  الان میخوام اندروید یاد بگیرم تو کمترین زمان ممکن.اندروید استدیو بخونم یا اکلپس؟
  پیشینه مناسبی از برنامه نویسی جاوا دارم

  پاسخ
 11. امیرحسین
  امیرحسین says:

  سلام خدمت ادمین عزیز
  من چند ماهه با برنامه سازjoapp کار میکنم چون خیلی ساده است و برای من که خیلی مبتدی هستم و از برنامه نویسی سر در نمیارم راحت میتونم باهاش برنامه بسازم اما مشکل اینجاست که این برنامه ساز فقط قابلیت گذاشتن متن و عکس و فیلم داره و من فقط میتونم باهاش کتاب بسازم.دنبال یه برنامه ساز میگردم که بتونم داخلش یه apkآماده خارجی و یک فایل zip قرار بدم.و مثله همین برنامه ساز برای منه آماتور ساده باشه.چند ماهه از هرکی میپرسم نمیتونه جوابی بده.خواهشا اگه برنامه ای تو این زمینه میشناسید معرفی کنید.

  پاسخ
 12. اندروید
  اندروید says:

  با سلام
  میشه در مورد ایکلیپس و اندروید استودیو و intilij ide توضیحاتی بدهید؟ هرکسی بخواد اندروید استودیو نصب کنه بااااید intilij ide هم نصب کنه؟؟؟
  ممنون.

  پاسخ
 13. امیرحسین
  امیرحسین says:

  باسلام ببخشید میشه یک اموزش کامل برای Android Studio معرفی کنید ولطفا اموزش به گونه ای باشه که نا اشنا ترین افراد هم نسبت به ساخت برنامه بتوانند با اون اموزش برنامه بنویسد من خودم الان یک اموزش گرفتم اما چون به زبان انگلیسی هیت زیاد متوجه نمیشم پس لطفا اگه شد اموزش به زبان فارسی باشد باتشکر فراوان.

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ، آموزش های برنامه نویسی فارسی اکثرا رایگان نیستند و شما میتونید اون ها رو توی سایت های فروش آموزش های رایانه ای پیدا کنید

   پاسخ
 14. میلاد
  میلاد says:

  سلام یه سوالی . من برنامه نویسی بلدم c و c++ و vb کار کردم ایا میتونم برای اندروید هم بنویسم ؟ با اندروید استودیو
  اصلا شدنیه که من تازه شروع کنم و موفق بشم؟
  اگه میشه جوابش رو برای من ایمیل کنید
  ممنون خیلی زیاد

  پاسخ
 15. امیر
  امیر says:

  باسلام ببخشید میشه یک اموزش کامل برای اکلیپس معرفی کنید که به عبارتی0 100 باشه چون من هیچی از برنامه نویسی نمیدونم ولی علاقه زیادی به این کاردارم و لطفا اموزش به صورت ویدیو باشه و فارسی باشه یا حتی اگه شده زیر نویس داشته باشه چون من برنامه ۱۷گیگابایتی اکلیپس رو دانلود کردم نمی تونم به این زودی ها برای دانلود android Studio واگه این مطلب رو زودترمی دیدم حتماandroid Studio رو دانلود می کردم و دنبال اموزشش می رفتم و بابت ابین مطلب عای بسیارمتشکرم

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ، بنده به شخصه اکلیپس 17 گیگابایتی ندیدم ، ولی بهتون پیشنهاد میکنم اول مقدمات برنامه نویسی رو یاد بگیرین بعد وارد برنامه نویسی اندروید شوید

   پاسخ
 16. رعنا
  رعنا says:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون .
  پروژه پایانی من بنامه نویسی اندرویید و میخوام با اندرویید استدیو کار کنم ، شما منبعی برا آموزش کار با این نرم افزار معرفی میکنین؟

  پاسخ
 17. مهرآسا
  مهرآسا says:

  سلام
  من تازه این مطلبو دیدم و می خوام اندروید استودیو رو یاد بگیرم، آیا برای یادگیریش هیچ مرجع موثقی میتونید معرفی کنید؟
  سپاس

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام،
   فکر میکنم راهنمای نرم افزار رو مطالعه کنید شمارو با قابلیت های اون آشنا میکنه

   پاسخ
 18. نیما
  نیما says:

  با سلام.
  من در جهت پیدا کردن سورس آموزشی اندروید به آموزشی رسیدم که تعاریف خوبی ازش موجود بوده ، ولی با ایکلیپس آموزش داده شده ، و شما و بقیه دوستان کار با اندروید استودیو رو پیشنهاد داده اید. میشه راهنمایی بفرمایید که چکار باید کرد و آیا آموزش اندروید در محیط ایکلیپس و اجرا و تمرین در اندروید استودیو امکان پذیر هست ؟
  با تشکر

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ، شدنش میشه و امکان پذیر هم هست ، نهایتا یک ماه با اکلیپس کار میکنین و بعد که کلیات دستتون اومد سوییج میکنین روی اندروید استودیو.

   پاسخ
 19. سعید
  سعید says:

  فکر نکنم شما اصلا با برنامه نویسی اشنایی داشته باشید.اندروید استودیو گوگل کجا و اکلیپس کجا
  اکیلپس سریع و پرتابل هست نیازی به نصب نداره یعنی همه جا میتونی محیط توسعت روی یه فلش همراهت باشه ساده هست و زیبایی در سادگی هست

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   خوب شما احتمالا یک کتابخانه دارین که اندروید استدیو میخواد هر دفعه ورژن جدیدش رو دانلود کنه و با توجه به تحریم های نرم افزاری با خطا مواجه میشه.
   میتونین از توی اندروید استودیو گزینه ی Work Offline رو بزنید که سرعتتون بره بالاتر.
   البته اینم بگم که شما دارین از نرم افزاری استفاده میکنین که بیس کدش توسط شرکت JetBrais زده شده و عملا اندروید استودیو یک fork از IntelliJ IDE هست و همانند دیگر نرم افزار های شرکت JetBrains مانند WebStorm و … کمی کند تر اما با امکانات بیشتر هست.

   پاسخ
 20. محمد هادی محمدی
  محمد هادی محمدی says:

  با سلام!
  میخاستم بدونم برای یادگیری اندروید حتما باید توی دوره هاش شرکت کنیم تا بازده کامل داشته باشه یا به نظرتون همین پک های آموزشی که توی سطح بازار هست کفایت میکنه؟
  با تشکر!

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   بستگی به سابقه ی برنامه نویسی ، هوش و نحوه ی یادگیریتون داره همینطور منبعی که از اون یاد میگیرین ، شاید دوره هاش شمارو بیشتر مشتاق به ادامه کار در زمینه برنامه نویسی اندروید کنه.

   پاسخ
  • admin
   admin says:

   کتابخانه ی استفاده شده برای Debug هست و میتونین به راحتی اون رو از لیست Dependency هایی که در build.gradle هست کامنت کنید.

   پاسخ
 21. mostafa
  mostafa says:

  kheli aqayy damet garm estefade kardim
  ye soal daram :
  man ye ide daram dar zamine appliction , hala mikham bbinam man mitonam be barname nvs android etemad konam k vasam bsaze , ya na a! age khodam yad begiram bsazam behtare ??! chon man khodam reshtam ye chiz dg ye aslan sar reshte e az barname nevisi o android nadaram ,
  va benazar shoma age kham yad begiram motevaset rozi 4 ela 5 saat vaqt bezaram chead tol mikeshe yad begiram choz zamanam vasam mohemme
  mamnon misham javabamo bedi
  MOVAFAQ bashi .

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ،
   سوال اولتون رو متوجه نشدم اما در زمینه ی یادگیری برنامه نویسی ، مخصوصا برنامه نویسی اندروید ، هوش و پشکار و منبع درست برای مطالعه و یادگیری حرف اول رو میزنه.

   پاسخ
 22. Iman
  Iman says:

  من با هر دو محیط تا به حال کار کردم. اما توصیه من این هست که کسانی که صرفا با اندورید کار میکنن با اندرودید استودیو راحت تر هستند.
  اما کسانی که در سطح حرفه ای با همه قابلیت های جاوا، مانند: جاوااف ایکس موبایل، j2me و کتابخانه های مختلف کار می کنند بهترین محیط اکلیپس است.

  پاسخ
 23. مرتضی
  مرتضی says:

  سلام من تازه می خوام شروع کنم برنامه نویسی اندروید رو یاد بگیرم که کمی گیج شدم من فکر کنم اول باید جاوا رو یاد بگیرم ولی تو کدوم برنامه بعنی شروع کنم جاوا رو تو اندروید استدیو یاد بگیرم ؟ لطفا کمک کنید

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ، نظر من اینه که بیس و بنیاد زبان جاوا رو یاد بگیرید (حداقل تا مباحث multithreading ) سپس به دنبال برنامه نویسی اندروید در محیط برنامه نویسی اندروید استدیو بروید.

   پاسخ
 24. امین
  امین says:

  سلام، من چندوقته درحال یادگیری اکلیپس هستم تازه داشتم یک چیزهایی یاد میگرفتم که الان فهمیدم به جز اکلیپس اندروید استودیو بهتره ، به نظر شما الان اکلیپسو رها کنم برم دنبال اندروید استودیو یا به همان اکلیپس ادامه بدم تا کامل یاد بگیرم! میترسم گیج بشم هیچکدامشو اینطوری یاد نگیرم.

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام، زبان برنامه نویسی که یکی هست فقط محیط متفاوت است که به نظر من اگر از الان با اندروید استودیو کار کنید بهتر است.

   پاسخ
 25. آرش
  آرش says:

  سلام،من میخاستم بدونم واسه یادگیری جاوا و برنامه نویسی اندروید ،شما اموزشهای شرکت پرند رو تایید میکنید؟ و اگه اموزش شرکتی مد نظر شما هست که برای اموزش مبتدیان بهتر عمل کرده اون رو ذکر کنید،مرسی

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ، والا من تا الان این آموزش ها رو ندیدم و نمی دونم در چه سطحی هستند ، اما آموزش های شرکت Lynda که البته به زبان انگلیسی هست بد نیست.

   پاسخ
 26. Alireza
  Alireza says:

  سلام من پسری 13 ساله هستم که به برنامه نویسی خیلی علاقه دارم من تازه
  با اکلیپس آشنا شده ام و تازه دارم آن را یاد می گیرم و می خواهم بدانم کدام یک از این دو بهتر است من باید از کدام استفاده کنم آیا پکیج آموزشی
  آن را می توان به دست آورد با تشکر لطفاً پاسخ دهید

  پاسخ
 27. امیرحسین
  امیرحسین says:

  با عرض سلام و خسته نباشید .
  من میخوام برنامه نویسی اندروید رو شروع کنم و قبلا هم سی شارپ کار کردم و میکنم .
  سئوال من از شما این ک بنظره شما با اندروید استودیو کار کنم بهتره یا ویژوال استودیو-زمرین ؟

  پاسخ
 28. فرزاد
  فرزاد says:

  با سلام
  من برنامه نویسی ++C رو بلدم و با اوبونتو و کیوتی و کد بلاکس و ویژوال استودیو هم آشنایی خوبی دارم. الان میخوام کلا از ویندوز به لینوکس مهاجرت کنم و استارت برنامه نویسی اندروید رو اونجا بزنم. شما توصیه میکنید توی کدوم محیط ها کار کنم؟ لینوکس برای اندروید بهتره یا همون ویندوز بمونم بهتره؟؟ با تشکر

  پاسخ
 29. مسعود
  مسعود says:

  سلام و عرض خسته نباشید جناب آقایی زاده…
  می خواستم بدونم برای ساخت بازی حکم(در کل بازی های پاسور) از چه برنامه ای استفاده می شه؟!! با اکلیپس می شه ساخت؟!! و اینکه بازی های دو بعدی گرافیک بالا رو با چه برنامه ای میسازن؟
  تشکر…..

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ،
   در ساختن بازی ها ، با توجه به نیاز گرافیکی اون هااز تکنولوژی های مختلفی ، همچنین ابزار های مختلفی استفاده می شه.
   به عنوان مثال میتونم بگم از میشه از یونیتی دو یعدی (unity2d)استفاده کرد برای ساختن بازی ها یا حتی برنامه های دو بعدی ، یا از یونیتی سه بعدی (unity3d) میشه استفاده کرد برای بازی های 3 بعدی ، یا از unreal engine .
   به این صورت که شما یک کد میزنی و عملا یک بازی طراحی می کنی و خروجی های اندروید (android) ، ای او اس (ios) ، ویندوز (windows) و … میگیری که اگر بخوام بگم چطوری طولانی میشه.
   ولی در کل برای بازی سازی دو بعدی این ها خوب هستند :
   1- Unity
   2- Corona که بازی محبوب و ایرانی کوییز او کینگ (Quiz of kings) با این شبیه ساز 2 بعدی ساخته شده است.
   3- Cocos2D JS
   4- Appcelerator Titanium
   5- RapidGame Pro

   پاسخ
 30. sina
  sina says:

  سلام من دنبال نرم افزار اندروید استدیو هستم و نسخه2.8رو نصب کردم ولی توی این نسخه گزینهpreviewرونمیتونم پیدا کنم وهمچنین گزینه design
  لطفا پاسخ دهید

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ، در حال حاضر ، تا این لحظه که من کامنت شما رو جواب دادم ، آخرین نسخه اندروید استودیو نسخه 2.3.2 می باشد که در تاریخ May 11, 2017 عرضه شده ، یعنی 16 روز قبل از این که کامنت شما رو پاسخ بدم.
   ممکن هست اشتباه کرده باشید چیز دیگری رو نصب کرده باشید

   پاسخ
 31. علی
  علی says:

  سلام خسته نباشید و خیلی ممنون از زحماتتون .
  باتوجه به متن همچنین پاسخی که به نظرات دادین همش اندروید استودیو رو ترجیح دادین
  ولی مشکلی هست گفتن اندروید استادیو از اونجایی که ایران تحریمه گوگل برای ایرانیا ارئه نمیده از طرف دیگه هم آپدیت های جدید واسه اکلیپس نمیاد الان من موندم که کدومو شروع کنم
  اگه یادگیری اندروید استادیو مشکلی ایجاد نمیکنه یه منبع خوب هم واسه آموزش اندروید استادیو معرفی کنید.
  بازم ممون

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ، شما هم خسته نباشید
   تحریم هایی که شما می فرمایید درست هست ، ولی کاریش نمیشه کرد فعلا که تحریم هستیم ، البته gradle یک حالت کار به صورت آفلاین هم داره که بدک نیست.
   و اما آموزش اندروید استودیو با آموزش اندروید مباحث متفاوتی هستند ، اندروید استودیو یک IDE هست و آموزش ویژگی هاش زمان زیادی نمی خواد ، اما اندروید بحث دیگریست …

   پاسخ
 32. elisina
  elisina says:

  سلا تشکر از سایت خوب شما
  من ابتدا اندروید استودیو را نصب کردم حال سوال من این است اگر بخواهم جاوا کار کنم نیازی هست برنامه های مختص ان را هم نصب کنم یانه و یا نه نیازی نیست ؟

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   بستگی به این دارد که بخوایین برنامه های کاربردی با جاوا بنویسید یا در حد تمرین و یادگیری باشه

   پاسخ
 33. افسانه
  افسانه says:

  سلام.من برای شروع یادگیری از andriod studio استفاده میکنم اما خیلی کند کار می کنه و زمان خیلی زیادی رو صرف gradle sync میکنه مثلا حدود 5 دقیقه.نمیدونم مشکلی وجود داره یا اینکه این طبیعیه؟

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام ، بله طبیعی هست ، اندروید استودیو یک مقداری کند هست ، البته میتونید توی android studio وارد setting بشین و توی تنظیمات ، کاری کنید که gradle work offline بشه.
   احتمالا اینطوری اندروید استودیو شما سریعتر کار کنه.

   پاسخ
 34. علی
  علی says:

  سلام
  من اطلاعاتی راجع به برنامه نویسی ندارم
  ۳۰% کار با کامپیوتر بلدم اونم آفیسه و گیم
  زبانم هم خوبه
  میخوام بدونم که اگه به کلاس برنامه نویسی اندروید برم میتونم یاد بگیرم یا ممکن نیست؟

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام
   به نظر من بستگی به کلاس برنامه نویسی اندروید داره که شما می خواهید برید اما در کل بهتره برنامه نویسی رو اول خوب یاد بگیرید بعد سراغ اندروید برید.

   پاسخ
 35. Bahare
  Bahare says:

  سلام. کسی که کار با اکلیپس رو بلد باشه میتونه بعدا به راحتی با اندروید استودیو کار کنه یا اونم اموزش جداگونه میخواد؟

  پاسخ
 36. امید
  امید says:

  با سلام .
  یه سوالی داشتم از ادمین عزیز
  آیا اکلیپس هم سخت افزار کامپیوتری بالایی رو برای اجرا میطلبه مثل اندروید استودیو ؟

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام
   اندروید استودیو به نسبت اکلیپس سنگین تر هست
   در مجموع تمامی IDE های شرکت jetbrains سنگین ولی کارامد هستند

   پاسخ
 37. محمد
  محمد says:

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون
  بنده آشنایی کمی با برنامه نویسی جاوا دارم الان که قصد دارم برای ساخت اپلیکیشن شروع کنم فکر میکنم اندروید استودیو راحت تر باشه

  پاسخ
 38. امید
  امید says:

  سلام
  مطالبتون جالب و قابل تامل بود و خیلی استفاده کردم شخصا . ولی چند مورد از معایب اندروید استودیو رو هم بیان کنیم خوبه ! یکیش اینکه استفاده از اندروید استودیو سیستمی با مشخصات بسیار بالا رو از نظر RAM و CPU میطلبه چون خیلی زیاد از این دو رو اشغال میکنه . و همچنین محیط استودیو من که اولاش باهاش کار میکردم بسیار گیج کننده بود و همچنین اتصال به اینترنت برای گریدلش یکی از اعصاب خردکردناشه با توجه به اینکه ایران عزیز هم تحریمه و باید از وی پی ان استفاده کرد . ودر کل بنده اکلیپس رو ترجیح میدم

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   بله درست میگین . در خصوص گریدل هم میشه از قابلیت Work offline اون استفاده کرد.
   اما در کل سیستم خوبی میخواد که توی کامنت ها هم گفتم

   پاسخ
 39. علی اکبر
  علی اکبر says:

  سلام و خسته نباشید .
  من اخیرا سی دی آموزش اندروید استدیو رو تهیه کردم .ولی اول درسنامش زبان جاوا توی محیط نت بینز رو تدریس کرده.میخواستم بدونم توی محیط اندروید استدیو این آموزش ها به کار میاد؟یعنی همین کدهایی که توی نت بینز میزنیم که خیلی شبیه به زبان سی هست توی اندروید استدیو هم همین کدهاست؟

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   سلام
   کدهای جاوا توی اندروید استودیو با نت بینز فرقی ندارن چون جاوا هستند
   شما باید اصول جاوا رو بلد باشین بعد برین سمت اندروید

   پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *